
FLODA
Floda Stationsväg 3
FASTIGHETSINFORMATION
Fastigheten består av två byggnader. Ena inrymmer idag Restaurang Jernbruket, där själva byggnaden utgjorde en del av av Järnbruket i Floda som var igång mellan 1738-1858. Den andra byggnaden kallas i folkmun för Gula Villan och inhyser både restaurang och kontor.
OMRÅDESBESKRIVNING
Floda är ett samhälle i Lerums Kommun, och räknas sedan 2015 som en del av tätorten Lerum. I samhället bor ca 8 000 invånare. Genom Floda rinner Säveån där Sävelången har sitt utflöde. Genom området passerar vandringsleden Gotaleden och det finns ett rikt djur och naturliv i omgivningarna runt Floda. I sydväst längs Säveån ligger Säveåns dalgångs naturreservat och i nordöst vid sjön Sävelången ligger Nääs slott omgivet av Nääs ekhagars naturreservat.
KOMMUNIKATIONER
Floda station är knytpunkten för buss och pendeltåg-förbindelsen, ligger drygt 100 meter från Floda Torg. Med bil tar man sig enkelt till E20 och det finns gott om parkering i området, både för pendlare och besökare.
NÄRSERVICE
I Floda finns flertalet trevliga restauranger, här finns även gym, charkuteri, matbutik, vårdcentral, apotek mm.
PARKERING
Det finns gott om parkering i området, både för pendlare och besökare.